İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Diyabet Nedir

Diyabet Nedir

Diyabet Nedir

Diyabet Nedir Dünya genelinde her yıl sayısı artan şeker hastalarının %10’luk en küçük dilimini oluşturan tip 1 diyabet hastaları, tip 2 diyabetlerin aksine bu hastalığa küçük yaşlardan itibaren yakalanır. Tip 1 diyabet nedir sorusuna kesin bir cevap vermek mümkünken, hastalığın neden oluştuğuna bilim adamlarının getirebileceği kesin bir açıklama yoktur. Genel olarak tip 1 diyabet nedir şeklindeki sorulara hastalığın nasıl geliştiğine dair cevaplar veren hekimler, hastalığın “neden” oluştuğundan bahsetmez.

Diyabet Nedir, Neden Olur

Tip 1 diyabet nedir sorusu en basit anlatımla, sebebi bilinmeyen nedenlerden ötürü vücuttaki bağışıklık sistemi hücrelerinin insülin üreticisi hücreleri yabancı bir organizma olarak algılaması ve bu yabancı sandığı organizmaları yok etmeye başlaması ile ortaya çıkar. Yani tip 1 diyabetin gelişmesine neden olan, bizzat vücudun kendisidir.

İnsülin üreten kendi hücreleri ile galibi baştan belli bir savaş içerisinde giren bağışıklık sistemi, kısa süre içerisinde vücuttaki tüm insülin üreten hücreleri öldürür ve böyle kişinin vücuduna aldığı şekeri kullanabilme ihtimali kalmaz. Tip 1 diyabetlerin düzenli olarak vücutlarına dışarıdan insülin alması gerekmektedir çünkü aksi halde ölüm riski oluşmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap